Boys 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Shaun Thompson SR 1 Baldwinsville 16:00.7 5:10 I
2 2 Mark McGurrin SR 2 Fayetteville-Manlius 16:07.4 5:13 T
3 3 Nick Ryan SO 1 Fayetteville-Manlius 16:20.9 5:17 T
4 4 Chris Buchanan SR 3 Cicero-North Syracuse 16:24.6 5:18 I
5 5 Andrew Roache SR 4 Fayetteville-Manlius 16:28.6 5:19 T
6 6 Billy Gabriel SR 5 West Genesee 16:32.8 5:21 I
7 7 Trevor Mayer SR 6 Central Square 16:51.9 5:27 I
8 8 John DeLallo SR 7 West Genesee 16:53.8 5:28 I
9 9 Andrew Veilleux SR 8 Fayetteville-Manlius 16:54.9 5:28 T
10 10 Alec Peinkofer SO 2 Baldwinsville 16:55.4 5:28
11 11 Martin Leff JR 1 West Genesee 16:56.4 5:28
12 12 Jules Wellner JR 2 Fayetteville-Manlius 17:02.1 5:30 T
13 13 Ben Thomas JR 3 Fayetteville-Manlius 17:04.7 5:31 T
14 14 Owen Strong SR 9 Fayetteville-Manlius 17:06.1 5:31 T
15 15 Patrick Lattimore SR 10 Auburn 17:06.9 5:32
16 16 Matt Byrnes SR 11 West Genesee 17:15.4 5:34
17 17 Anthony Lupia SO 3 Cicero-North Syracuse 17:22.4 5:37
18 Eric Billinson SR 12 Fayetteville-Manlius 17:29.6 5:39
19 18 Eric Hart SR 13 Cicero-North Syracuse 17:32.2 5:40
20 19 Zach Crosby SR 14 Liverpool 17:38.5 5:42
21 20 Tom McAndrew SR 15 Cicero-North Syracuse 17:39.5 5:42
22 Connor Farrell SO 4 Fayetteville-Manlius 17:39.8 5:42
23 21 Neil Gill SO 5 Cicero-North Syracuse 17:42.1 5:43
24 22 Andy Fleming SO 6 Baldwinsville 17:48.3 5:45
25 23 Ethan Pacheck SR 16 Baldwinsville 17:50.4 5:46
26 24 Brandon Trautner JR 4 Rome Free Academy 17:51.7 5:46
27 25 Brandon Rudd SR 17 Liverpool 17:51.9 5:46
28 Colin Fitzgibbons SO 7 Fayetteville-Manlius 17:56.4 5:48
29 26 Ken Ryan JR 5 Cicero-North Syracuse 17:58.9 5:48
30 27 Matt Gonnella SR 18 West Genesee 17:59.8 5:49
31 28 Drew Henry SO 8 Liverpool 18:03.8 5:50
32 29 Kevin Abel JR 6 Liverpool 18:04.5 5:50
33 30 Anthony Ostuni JR 7 Liverpool 18:05.2 5:51
34 31 Justin Middleton SO 9 Auburn 18:09.1 5:52
35 32 Jason Christopherso JR 8 Auburn 18:09.4 5:52
36 33 Jacob Reeder JR 9 Nottingham 18:11.7 5:53
37 34 Alex Bottorff SR 19 Cicero-North Syracuse 18:12.1 5:53
38 35 RJ Smith JR 10 Central Square 18:13.3 5:53
39 36 Matt Serrao SR 20 West Genesee 18:15.9 5:54
40 37 Casey Guilfoil JR 11 Liverpool 18:16.8 5:54
41 38 Mark Reilly JR 12 West Genesee 18:20.2 5:55
42 39 Andy Schermerhorn SR 21 Auburn 18:21.7 5:56
43 Brett Smith SR 22 West Genesee 18:21.9 5:56
44 40 Colin Morgan SR 23 Oswego 18:22.2 5:56
45 41 Matt Silver SO 10 Rome Free Academy 18:23.8 5:57
46 Ethan Osborne SO 11 West Genesee 18:25.7 5:57
47 Jared Walther SR 24 Cicero-North Syracuse 18:27.8 5:58
48 Colin Greenseich FR 1 Cicero-North Syracuse 18:31.7 5:59
49 42 Colin O'Neill SR 25 Corcoran 18:34.1 6:00
50 43 Jordan Moore SR 26 Corcoran 18:34.7 6:00
51 44 Connor Butters JR 13 Rome Free Academy 18:35.0 6:00
52 Dan Gabriel FR 2 West Genesee 18:39.0 6:01
53 45 Matt Pond JR 14 Baldwinsville 18:40.6 6:02
54 46 Josh Perez FR 3 Baldwinsville 18:42.1 6:02
55 47 Travis Chewning-Kul SO 12 Liverpool 18:46.6 6:04
56 Sean Brais FR 4 Liverpool 18:47.1 6:04
57 Kevin Rudd FR 5 Liverpool 18:49.0 6:05
58 48 Jake Copich JR 15 Corcoran 18:52.3 6:06
59 49 Eli Welling FR 6 Corcoran 18:55.9 6:07
60 Tom Caraher JR 16 Cicero-North Syracuse 18:57.0 6:07
61 50 Jeff Brown JR 17 Rome Free Academy 19:04.6 6:10
62 51 Casey McCallister SO 13 Baldwinsville 19:05.1 6:10
63 52 Alphonse Mugisha SO 14 Nottingham 19:08.2 6:11
64 53 AJ Beers FR 7 Central Square 19:11.8 6:12
65 54 Rich Dorsagno SO 15 Proctor 19:24.3 6:16
66 Ronnie May SO 16 Baldwinsville 19:25.2 6:16
67 Jack Martin FR 8 Baldwinsville 19:26.2 6:17
68 55 David Clasen JR 18 Central Square 19:28.6 6:17
69 56 Scot Laws SO 17 Central Square 19:31.0 6:18
70 57 Mitchell Torres SR 27 Proctor 19:33.5 6:19
71 58 Connor Marchione FR 9 Rome Free Academy 19:33.9 6:19
72 59 Mitch Rabalais JR 19 Oswego 19:35.3 6:20
73 60 JT Fentress FR 10 Central Square 19:38.0 6:20
74 61 Phillip Whitted SR 28 Corcoran 19:42.5 6:22
75 62 Alex Tabone SR 29 Auburn 19:43.0 6:22
76 63 Brandon Edwards SR 30 Corcoran 19:46.6 6:23
77 64 Cody Pericho SR 31 Central Square 19:57.7 6:27
78 65 Adam Luban SO 18 Nottingham 19:58.3 6:27
79 66 Vincent Moody JR 20 Corcoran 20:03.6 6:29
80 67 Ruvem Karpovich FR 11 Proctor 20:09.6 6:31
81 68 Austin DeMott JR 21 Oswego 20:12.1 6:31
82 69 Nicholas Craner FR 12 Nottingham 20:32.8 6:38
83 Anthony Romano SO 19 Liverpool 20:36.0 6:39
84 70 Adam Dunlap SO 20 Proctor 20:38.4 6:40
85 71 Nick Netti FR 13 Auburn 20:42.3 6:41
86 72 Anthony Pollard SR 32 Auburn 20:44.2 6:42
87 Mike Currier FR 14 Auburn 20:45.4 6:42
88 Corey Schmidt SR 33 Corcoran 20:46.7 6:43
89 73 Jonathan Mahan SR 34 Oswego 20:54.6 6:45
90 74 Thomas Hawkins SO 21 Rome Free Academy 20:59.3 6:47
91 75 Jim Dillon SO 22 Oswego 21:12.3 6:51
92 Nick Fiermonte JR 22 Auburn 21:17.4 6:53
93 Chris Wawro FR 15 Auburn 21:17.7 6:53
94 76 Derrick Owens SO 23 Proctor 21:39.1 7:00
95 77 Jacob Annal SO 24 Oswego 21:47.8 7:02
96 78 Evan Potter FR 16 Proctor 21:51.1 7:03
97 Corey Graham JR 23 Corcoran 21:56.7 7:05
98 79 Nick Contento SO 25 Proctor 22:30.5 7:16
99 80 Simon Vary SO 26 Nottingham 23:38.9 7:38
100 81 Brendan Egan SO 27 Nottingham 24:13.5 7:49
101 82 Cole Thorna FR 17 Nottingham 24:15.3 7:50
102 83 Matt Difabio SO 28 Oswego 24:20.6 7:52
103 Alex Shannon JR 24 Oswego 24:22.8 7:52
104 Patrick Driscoll SO 29 Corcoran 24:27.1 7:54
105 Steve Livoti SR 35 Oswego 25:47.2 8:20
Boys 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Austin Davis SR 1 Jamesville-Dewitt 17:00.3 5:30 I
2 2 Mike Coogan JR 1 East Syracuse-Minoa 17:13.0 5:34 I
3 3 Dennis Caughlin JR 2 Watertown 17:58.5 5:48 I
4 4 Steven Donato SR 2 Watertown 18:06.3 5:51 I
5 5 Cody DeBernardis JR 3 Whitesboro 18:07.6 5:51 I
6 6 Nick Ashton 8 1 Whitesboro 18:19.0 5:55
7 7 Jonathan Moore JR 4 Westhill 18:19.4 5:55 T
8 8 Casey Bunce SO 1 Westhill 18:29.3 5:58 T
9 9 Peter Lynch SO 2 Westhill 18:30.8 5:59 T
10 10 Danny Driscoll SR 3 Jamesville-Dewitt 18:31.2 5:59
11 11 Sam Brandstadt SR 4 Whitesboro 18:32.2 5:59
12 12 Jesse Perrone FR 1 East Syracuse-Minoa 18:34.2 6:00
13 13 Billy Hohreiter SO 3 Jamesville-Dewitt 18:34.8 6:00
14 14 Will Downs JR 5 Westhill 18:35.0 6:00 T
15 15 Isaac Tupper FR 2 Jamesville-Dewitt 18:35.4 6:00
16 16 Mitchell Lamb JR 6 Westhill 18:36.3 6:01 T
17 17 Jack Healy SO 4 Jamesville-Dewitt 18:42.7 6:03
18 18 Dylan Holden JR 7 Fulton 18:43.3 6:03
19 19 Angel Roman SR 5 Watertown 18:47.5 6:04
20 20 Nick Harron SO 5 Jamesville-Dewitt 18:48.6 6:05
21 21 Lucas Rugari JR 8 Whitesboro 19:03.1 6:09
22 22 Louis Ferrone JR 9 East Syracuse-Minoa 19:03.8 6:09
23 23 Jon Doane SR 6 Camden 19:16.7 6:14
24 24 Zach Van Ornam JR 10 Westhill 19:24.2 6:16 T
25 25 George LaBarr JR 11 Watertown 19:28.3 6:17
26 26 Adam Doss FR 3 Jamesville-Dewitt 19:30.6 6:18
27 27 Alec Walsh FR 4 Westhill 19:36.5 6:20 T
28 28 Jim Ireland SR 7 Fulton 19:45.4 6:23
29 Drake Van Ornam SO 6 Westhill 19:49.0 6:24
30 29 Brandon Miller SO 7 East Syracuse-Minoa 19:50.4 6:24
31 Noah Kaplan SR 8 Jamesville-Dewitt 19:51.6 6:25
32 Vincenzo Carr FR 5 Westhill 19:52.4 6:25
33 30 Paul Schneible SR 9 East Syracuse-Minoa 19:52.6 6:25
34 31 Kyle Kemp SR 10 Fulton 20:02.3 6:28
35 32 Kyle Cox SO 8 Whitesboro 20:06.7 6:30
36 33 Matt Nelson FR 6 Fulton 20:14.1 6:32
37 Tom Wilson SR 11 Jamesville-Dewitt 20:15.5 6:33
38 34 Seth Adams JR 12 Camden 20:16.4 6:33
39 35 Ed Royal FR 7 Whitesboro 20:20.4 6:34
40 36 Craig Rugari SR 12 Whitesboro 20:22.5 6:35
41 37 Nick Scnug FR 8 East Syracuse-Minoa 20:22.7 6:35
42 Brandon Mullen SR 13 Whitesboro 20:25.4 6:36
43 Giovanni Malloy SO 9 Jamesville-Dewitt 20:27.0 6:36
44 Tyler Ferguson SR 14 Whitesboro 20:28.0 6:37
45 Kyle Fitch FR 9 Westhill 20:30.7 6:37
46 38 Nolan Garris SO 10 East Syracuse-Minoa 20:37.5 6:40
47 39 Jake VanCoppenolle SR 15 Watertown 20:42.1 6:41
48 40 Andrew Spagnuolo SO 11 Camden 20:44.3 6:42
49 Connor Garris SR 16 East Syracuse-Minoa 21:04.0 6:48
50 Kyle Pollicove FR 10 Whitesboro 21:17.7 6:53
51 41 Marcus Earl SR 17 Fulton 21:30.2 6:57
52 Andrew Rosso FR 11 East Syracuse-Minoa 21:38.2 6:59
53 42 Mickey Noble SO 12 Fulton 21:53.2 7:04
54 43 Phillip Field SR 18 Fulton 22:00.7 7:07
55 44 Aaron Allen SO 13 Camden 22:00.9 7:07
56 45 Josh Coughlin FR 12 Camden 22:08.2 7:09
57 Nate Hudson JR 13 Fulton 22:12.8 7:10
58 46 Richard Forbes FR 13 Camden 22:13.2 7:11
59 47 Miles Ferris JR 14 Watertown 22:31.3 7:16
60 Zach Loura SR 19 Fulton 22:34.5 7:17
61 Tom Schneible SO 14 East Syracuse-Minoa 23:27.4 7:34
62 48 Ralph Jordan FR 14 Watertown 24:25.1 7:53
63 49 Mason Moran SO 15 Camden 24:25.5 7:53
64 Michael Holcomb FR 15 Fulton 26:47.1 8:39
Boys 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Jesse Garn SR 1 Marcellus 16:44.6 5:25 T
2 2 Ryan Manahan SO 1 Marcellus 16:46.5 5:25 T
3 3 Aaron Tompkins SR 2 New Hartford 16:52.2 5:27 I
4 4 Conor McCarthy SR 3 Oneida 17:10.8 5:33 I
5 5 Josiah Durfee SR 4 Chittenango 17:20.2 5:36 I
6 6 Patrick Dermody SR 5 Cazenovia 17:29.1 5:39 I
7 7 John Bell JR 1 Marcellus 17:29.9 5:39 T
8 8 Joe Fallon JR 2 Marcellus 17:32.0 5:40 T
9 9 Nicholas Tyler SO 2 South Jefferson 17:35.1 5:41 I
10 10 Cody McCarthy SO 3 Solvay 17:35.4 5:41
11 11 Sherzod Shamiev SR 6 Hannibal 17:56.5 5:48
12 12 James Gowans SO 4 Mexico 17:58.6 5:48
13 13 Seth MacDonald SO 5 VVS 18:00.5 5:49
14 14 Ryan Perry SO 6 Hannibal 18:02.6 5:50
15 15 Ben Griffin JR 3 Hannibal 18:05.6 5:51
16 16 Bryan Ross SR 7 Mexico 18:10.8 5:52
17 17 Mike Epp SR 8 Marcellus 18:15.4 5:54 T
18 18 Brad Kowalczyk SR 9 New Hartford 18:19.3 5:55
19 19 Roshen John SR 10 New Hartford 18:36.9 6:01
20 20 John Durfee SR 11 Chittenango 18:37.2 6:01
21 21 Matt Cregan SO 7 Solvay 18:37.7 6:01
22 22 Ben Slate FR 1 Hannibal 18:38.3 6:01
23 23 Jake Weber SR 12 Homer 18:38.5 6:01
24 24 Tim Walsh JR 4 Homer 18:39.3 6:02
25 25 Sam Kriever SR 13 Skaneateles 18:42.2 6:02
26 26 Chris Handelmann SR 14 Homer 18:45.2 6:03
27 27 Evan Alexander JR 5 Homer 18:45.6 6:04
28 28 Jeffery Wells JR 6 Phoenix 18:49.7 6:05
29 29 Curtis Baker JR 7 Hannibal 18:50.3 6:05
30 30 Nate Carr FR 2 Solvay 18:54.1 6:06
31 31 Coty Cowles SR 15 South Jefferson 18:56.3 6:07
32 32 James Quinn JR 8 New Hartford 18:57.8 6:08
33 33 Nathan Donaldson FR 3 New Hartford 18:58.6 6:08
34 34 Jack Mulvihill SR 16 New Hartford 19:00.5 6:08
35 35 Darryl Rahn JR 9 New Hartford 19:06.6 6:10
36 36 Jason Ceresoli SR 17 Chittenango 19:06.8 6:10
37 37 Justin Garn SO 8 Marcellus 19:12.0 6:12 T
38 38 Will Coulter FR 4 Oneida 19:12.5 6:12
39 39 James Sullivan JR 10 Hannibal 19:12.9 6:12
40 40 Steve Isgar JR 11 Mexico 19:13.2 6:12
41 41 Matt Battaglia SO 9 Solvay 19:26.3 6:17
42 42 John Roberts JR 12 South Jefferson 19:26.8 6:17
43 43 Eric Morris SR 18 Marcellus 19:27.4 6:17 T
44 44 Donald Cean FR 5 South Jefferson 19:28.6 6:17
45 45 John Jamieson JR 13 South Jefferson 19:31.3 6:18
46 46 Alex Clark JR 14 Cortland 19:33.8 6:19
47 47 Eric Hulbert FR 6 Mexico 19:36.2 6:20
48 48 Pete Cifaratta JR 15 Solvay 19:36.8 6:20
49 Sean Devlin SR 19 New Hartford 19:37.6 6:20
50 49 John Watt SR 20 Skaneateles 19:40.5 6:21
51 50 Zachary Forrester SO 10 Cortland 19:44.1 6:22
52 51 Brad Murray SR 21 Chittenango 19:46.1 6:23
53 52 Jim Farella SO 11 Solvay 19:48.0 6:24
54 53 Steven Den Bleyker SR 22 Phoenix 19:49.1 6:24
55 Sam Cittadino FR 7 New Hartford 19:52.1 6:25
56 Forrest Sears FR 8 New Hartford 19:52.7 6:25
57 54 Matt Delasin SO 12 Skaneateles 19:53.4 6:25
58 55 Erick Faherty SO 13 VVS 19:53.9 6:26
59 56 Danny Sakal SO 14 Skaneateles 19:57.8 6:27
60 57 Austin Moore SO 15 Mexico 19:59.1 6:27
61 58 Nick Smolenski FR 9 Skaneateles 20:00.1 6:28
62 59 Brandon Halstead SO 16 Phoenix 20:03.7 6:29
63 Matt Tompkins SR 23 Marcellus 20:05.2 6:29
64 60 Ronnie Tyler SR 24 Hannibal 20:06.5 6:30
65 61 Patrick Biver FR 10 Skaneateles 20:07.5 6:30
66 62 Caleb Tifft SO 17 South Jefferson 20:09.5 6:31
67 Colin Webster SO 18 Marcellus 20:14.8 6:32
68 63 Joe Duggan SR 25 Skaneateles 20:17.4 6:33
69 64 Luke Tesoriero SO 19 Homer 20:18.1 6:33
70 Josh Darrow FR 11 Hannibal 20:20.7 6:34
71 65 Freideric Handelman FR 12 Homer 20:21.1 6:34
72 Alex Zamojski FR 13 Marcellus 20:28.6 6:37
73 66 Paul Greene JR 16 Oneida 20:33.5 6:38
74 67 Andrew Rockefeller SO 20 South Jefferson 20:34.9 6:39
75 68 Jaron Payne JR 17 Solvay 20:35.8 6:39
76 69 Alec Edwards FR 14 Cortland 20:36.1 6:39
77 70 Jacob Teeter SO 21 Chittenango 20:42.5 6:41
78 71 Kyle Tarry FR 15 VVS 20:43.1 6:41
79 Zane Pointon FR 16 Hannibal 20:44.8 6:42
80 Frank Lackey SO 22 Hannibal 20:45.1 6:42
81 72 Darien Smith JR 18 Cazenovia 20:46.3 6:43
82 73 Ben Harper FR 17 Mexico 20:47.9 6:43
83 Eric Goodrich FR 18 Solvay 20:51.1 6:44
84 Ethan Johanns SO 23 Skaneateles 20:52.0 6:44
85 Nathan Barbour JR 19 South Jefferson 20:52.2 6:44
86 74 Matthew Bellardini SO 24 Cortland 20:54.5 6:45
87 75 Alex Storto SR 26 Mexico 20:57.7 6:46
88 76 Jack Woltman FR 19 Cazenovia 21:00.5 6:47
89 77 Kyle Ossant SO 25 VVS 21:05.5 6:49
90 78 Frank Davenport SO 26 Cortland 21:09.0 6:50
91 Michael Teixeira SO 27 Skaneateles 21:09.9 6:50
92 Tim Raner SO 28 Mexico 21:11.3 6:51
93 Charles Raymond FR 20 Mexico 21:11.9 6:51
94 Matthew Fee FR 21 South Jefferson 21:18.1 6:53
95 79 Dave White SR 27 Chittenango 21:20.6 6:54
96 Danny Wolfanger SO 29 Skaneateles 21:21.6 6:54
97 80 Sean Tarry SO 30 VVS 21:23.1 6:54
98 81 Brian Johnson SO 31 Cazenovia 21:24.0 6:55
99 82 Chad Knapp SR 28 Homer 21:26.1 6:55
100 83 Drew Devendorf FR 22 Cazenovia 21:27.8 6:56
101 84 Ryan Ekund SR 29 Chittenango 21:31.8 6:57
102 85 Nolan Moore FR 23 Cortland 21:33.4 6:58
103 86 Sevack Danadian SO 32 Oneida 21:33.7 6:58
104 Hollis Harrington JR 20 South Jefferson 21:39.2 7:00
105 Chase Davis FR 24 Homer 21:40.9 7:00
106 Austin Clark FR 25 Mexico 21:50.1 7:03
107 87 Carter Biviano FR 26 Cazenovia 22:06.2 7:08
108 88 Mason Bowering FR 27 Phoenix 22:15.8 7:11
109 Nate Gillete FR 28 Solvay 22:25.3 7:14
110 Nathan Munoff FR 29 Chittenango 22:31.1 7:16
111 89 Jacob Ciotti SR 30 VVS 22:35.9 7:18
112 90 Alex Downey FR 30 Cazenovia 22:38.5 7:19
113 91 Brian Stafford FR 31 Phoenix 22:40.4 7:19
114 92 Zach Manzer SO 33 Phoenix 22:41.2 7:20
115 93 Tom Moshier JR 21 Oneida 23:16.6 7:31
116 Max Randolph JR 22 Homer 23:32.2 7:36
117 94 Dylan Switzer FR 32 Phoenix 23:32.8 7:36
118 Matt Swenson SR 31 Homer 23:33.8 7:37
119 95 Kyle Cole JR 23 Cortland 23:42.2 7:39
120 Michael Leach FR 33 Phoenix 23:42.9 7:39
121 Caleb Pierson SR 32 Cortland 24:12.2 7:49
122 Aaron Boyland JR 24 Cortland 24:13.9 7:49
123 Nick Munoff SR 33 Chittenango 24:19.3 7:51
124 Nathan Hamilton SO 34 Cortland 24:45.8 8:00
125 Robert Carpenter SR 34 Cazenovia 27:45.4 8:58
Boys 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Cody Racha SR 1 Holland Patent 16:34.7 5:21 T
2 2 Dylan Racha SR 2 Holland Patent 16:41.7 5:24 T
3 Brendan Smith JR 1 CBA 17:07.4 5:32 I
4 3 Sam Anderson JR 2 South Lewis 17:22.5 5:37 I
5 4 Greg Bader SR 3 Jordan-Elbridge 17:26.3 5:38 I
6 5 Alex Mirra JR 3 Tully 17:32.6 5:40 I
7 6 Adam Bankert JR 4 Clinton 17:39.4 5:42 I
8 7 Thomas Arcuri SR 4 Sauquoit Valley 17:46.7 5:45
9 8 Steve Slonosky JR 5 Jordan-Elbridge 17:50.2 5:46
10 Jack Lenkiwicz SO 1 CBA 17:54.2 5:47
11 9 Kevin Sidoran JR 6 Holland Patent 18:02.9 5:50 T
12 10 Steve Lisi SR 5 Holland Patent 18:04.5 5:50 T
13 11 Erran Gates JR 7 Holland Patent 18:06.4 5:51 T
14 12 Austin Hirsch JR 8 Hamilton 18:17.1 5:54
15 13 Todd Stevens SO 2 Holland Patent 18:26.4 5:57 T
16 14 Noah Huff SR 6 Sherburne-Earlville 18:27.8 5:58
17 15 Nate Clark SR 7 Pulaski 18:28.2 5:58
18 16 Garrett Kubinski JR 9 South Lewis 18:31.0 5:59
19 17 Jack Gugel FR 1 Jordan-Elbridge 18:31.8 5:59
20 18 Brett Ryan SO 3 Cato-Meridian 18:34.9 6:00
21 19 Dan Palmiter SR 8 Sherburne-Earlville 18:41.5 6:02
22 20 Domenic Pedulla JR 10 Sauquoit Valley 18:42.2 6:02
23 21 Nicholas Spina FR 2 Sauquoit Valley 18:44.5 6:03
24 22 Greg Hale JR 11 APW 18:45.8 6:04
25 23 Kyle Waldeck JR 12 Sauquoit Valley 18:47.5 6:04
26 24 Dan Eichorn JR 13 Tully 18:47.8 6:04
27 25 Nolan Amos SR 9 Holland Patent 18:49.6 6:05 T
28 26 Dakota Nelson SR 10 Sherburne-Earlville 18:54.2 6:06
29 27 Zach Zgardzinski SO 4 Tully 18:55.1 6:07
30 28 Thomas Klaben SR 11 Cato-Meridian 19:01.0 6:09
31 David Carey SO 5 CBA 19:01.4 6:09
32 29 Nate Delles SO 6 Tully 19:03.0 6:09
33 Evan Smith JR 14 Holland Patent 19:03.5 6:09
34 30 Alex Suslik JR 15 Jordan-Elbridge 19:04.1 6:10
35 31 Nick Paccia SR 12 Tully 19:05.2 6:10
36 Barrett Celecki FR 3 Holland Patent 19:16.6 6:14
37 32 Sam Benzing FR 4 South Lewis 19:17.7 6:14
38 33 Andrew Burch SO 7 Ilion 19:19.2 6:14
39 34 Scott Sullivan SR 13 Jordan-Elbridge 19:25.6 6:16
40 35 Danny Jacobs SR 14 Hamilton 19:26.7 6:17
41 36 A.J. Henderson SR 15 APW 19:29.9 6:18
42 37 Brian Rahn SR 16 Sauquoit Valley 19:31.1 6:18
43 Adam Stevens SR 17 Holland Patent 19:31.4 6:18
44 38 Graham Bronson JR 16 South Lewis 19:31.6 6:18
45 39 Connor Marley JR 17 Ilion 19:37.0 6:20
46 40 Evan Knapp FR 5 Tully 19:40.6 6:21
47 41 Derrick Cheney SR 18 Jordan-Elbridge 19:42.2 6:22
48 42 Noah Paccia SO 8 Tully 19:42.4 6:22
49 43 Devin Borland JR 18 Pulaski 19:44.1 6:22
50 44 Jeremy Broomfield SR 19 Clinton 19:46.4 6:23
51 45 Rodney Tilkins SO 9 Pulaski 19:53.3 6:25
52 46 Matthew Weibel FR 6 Sauquoit Valley 19:58.3 6:27
53 47 Taylor Bottorff SR 20 Herkimer 19:59.2 6:27
54 48 Jesse Peckham JR 19 Sauquoit Valley 19:59.6 6:27
55 49 Brandon Rawson SO 10 Ilion 20:05.0 6:29
56 50 Carlin Coomey SR 21 Jordan-Elbridge 20:05.7 6:29
57 51 Simon Stanco JR 20 Clinton 20:06.3 6:30
58 52 Zack Mosher FR 7 APW 20:07.5 6:30
59 53 Robert McLain JR 21 Cato-Meridian 20:09.7 6:31
60 Rob Patterson JR 22 Jordan-Elbridge 20:12.1 6:31
61 54 Maddox Riley JR 23 Clinton 20:13.4 6:32
62 55 Tommy Bodnar SR 22 Hamilton 20:16.7 6:33
63 Edward Pugh SO 11 Adirondack 20:16.9 6:33
64 56 Chad Riley SR 23 Ilion 20:31.2 6:38
65 57 Jeff Verry JR 24 Sherburne-Earlville 20:38.0 6:40
66 58 Aaron Yallowitz SR 24 Little Falls 20:38.5 6:40
67 Ryan Stalker JR 25 Sauquoit Valley 20:38.9 6:40
68 59 Ryan Palmiter FR 8 Sherburne-Earlville 20:40.2 6:41
69 Ed Maskelony SO 12 Tully 20:41.5 6:41
70 Dylan Whittico FR 9 Jordan-Elbridge 20:49.3 6:43
71 60 Trey Demeree FR 10 Little Falls 20:49.7 6:44
72 Devin Lewis FR 11 Tully 20:54.6 6:45
73 61 Ben Zehr FR 12 South Lewis 20:58.0 6:46
74 Tom Poppe SR 25 Jordan-Elbridge 21:01.3 6:47
75 Drew Steiger JR 26 Tully 21:01.5 6:47
76 62 Mitchell Baumeister FR 13 Little Falls 21:12.3 6:51
77 63 Alex Blaise SR 26 Ilion 21:13.7 6:51
78 Grant Whittaker FR 14 Sauquoit Valley 21:14.1 6:51
79 64 Jacob Yallowitz SR 27 Little Falls 21:23.4 6:54
80 65 Mike Snyder SR 28 Pulaski 21:26.8 6:56
81 Jeffrey Mundrick II FR 15 Sauquoit Valley 21:27.3 6:56
82 66 Garrett Cobb FR 16 South Lewis 21:33.6 6:58
83 67 Ben Parfitt 8 1 Hamilton 21:34.9 6:58
84 68 Sean Turner SO 13 Herkimer 21:37.3 6:59
85 69 Theo Wind FR 17 Little Falls 21:38.9 6:59
86 70 Dylan Smith JR 27 Pulaski 21:46.6 7:02
87 Cody Carpenter SO 14 Adirondack 21:47.3 7:02
88 71 Jeff Kistner SO 15 Clinton 21:47.5 7:02
89 72 Aaron Dashnaw SO 16 Westmoreland 21:48.6 7:03
90 73 Tyler Baumeister SO 17 Little Falls 21:55.5 7:05
91 74 Bryan Harper JR 28 Westmoreland 21:59.8 7:06
92 75 Alan Harvey SR 29 APW 22:00.3 7:06
93 76 Dylan Cox JR 29 Pulaski 22:05.2 7:08
94 77 Parker Morris SR 30 Herkimer 22:05.6 7:08
95 78 Kyle Turner SR 31 Herkimer 22:09.0 7:09
96 79 Josh Keeler SR 32 Little Falls 22:11.6 7:10
97 80 John Evans SO 18 Clinton 22:11.8 7:10
98 Sam Yallowitz FR 18 Little Falls 22:14.2 7:11
99 81 Daniel Donahue JR 30 South Lewis 22:42.0 7:20
100 82 Steven Guttuso JR 31 Hamilton 22:56.0 7:24
101 83 Spencer Hawes JR 32 Herkimer 22:56.2 7:24
102 84 Larry Treasure SR 33 Cato-Meridian 23:04.3 7:27
103 85 Nick Netti FR 19 Herkimer 23:19.5 7:32
104 86 Brad Dorville JR 33 Westmoreland 23:25.0 7:34
105 87 Mark Laible SR 34 Ilion 23:30.1 7:35
106 88 Alan Schult JR 34 Hamilton 23:32.5 7:36
107 89 Matt Piazzi SR 35 Sherburne-Earlville 23:40.5 7:39
108 Maio Steve JR 35 Canastota 23:42.1 7:39
109 Jordan Day SO 19 Little Falls 23:45.4 7:40
110 90 Spencer Tompkins FR 20 Sherburne-Earlville 24:02.3 7:46
111 91 Colby Owen FR 21 Clinton 24:02.5 7:46
112 Matt Rose SO 20 Canastota 24:08.7 7:48
113 92 Alex McAdam JR 36 APW 24:08.9 7:48
114 Jarred Bonney FR 22 Adirondack 24:12.3 7:49
115 93 Robert Muggeo JR 37 Westmoreland 24:21.5 7:52
116 94 Michael Allcorn SR 36 Herkimer 24:23.5 7:53
117 Mike Izzo SO 21 Little Falls 24:35.6 7:56
118 Mike Combes SR 37 Sherburne-Earlville 24:36.1 7:57
119 Owen Tinkler FR 23 Clinton 24:44.0 7:59
120 95 Dakota Jezerski FR 24 Cato-Meridian 24:44.5 7:59
121 Damen MacDougall JR 38 Adirondack 24:49.2 8:01
122 McDonald Connor SO 22 Canastota 25:12.4 8:08
123 96 Dan Gordan SO 23 Cato-Meridian 26:17.2 8:29
124 97 Dan Guglielmo SR 38 Westmoreland 27:23.5 8:51
125 Brian Campbell SO 24 Sherburne-Earlville 28:22.5 9:10
126 Brady Foster SO 25 Sherburne-Earlville 34:05.9 11:00
Boys 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Matthew Cheney SR 1 Beaver River 16:35.6 5:22 T
2 2 Logan Kempney JR 1 Beaver River 17:15.2 5:34 T
3 3 Jake Andrews SR 2 Fabius-Pompey 17:17.0 5:35 I
4 Ian Trepanier SR 3 Manlius Pebble Hill 17:37.0 5:41 I
5 4 Tom Sargent JR 2 LaFayette 17:55.9 5:48 I
6 5 Desi Gialanella SO 1 Cooperstown 18:05.8 5:51 I
7 6 Will Reis SR 4 Cooperstown 18:06.7 5:51 I
8 7 Seth Baker SO 2 Weedsport 18:07.3 5:51
9 8 Cody Donahue JR 3 Sandy Creek 18:13.9 5:53
10 9 Conner Luberto JR 4 Sandy Creek 18:45.8 6:04
11 10 Joshua Purcell JR 5 Beaver River 18:49.1 6:05 T
12 11 Mike Nakoski SR 5 Onondaga 18:52.6 6:06
13 12 Micheal Borst SR 6 Port Byron 18:58.7 6:08
14 13 Alex Hall SO 3 Beaver River 18:59.0 6:08 T
15 14 Alex Jones JR 6 LaFayette 18:59.3 6:08
16 15 Nick Ouderkirk SO 4 Weedsport 19:04.6 6:10
17 16 Zach Fenner JR 7 Onondaga 19:07.0 6:10
18 17 Corey Lyndaker JR 8 Beaver River 19:10.1 6:11 T
19 18 Ian DaRin SR 7 Fabius-Pompey 19:10.7 6:12
20 19 Lee Height SO 5 Oriskany 19:15.6 6:13
21 Christian Whalen JR 9 West Canada Valley 19:16.7 6:14
22 20 Velardi Geno SO 6 Oriskany 19:20.2 6:15
23 21 Luke Ternosky SR 8 LaFayette 19:27.4 6:17
24 22 Eric Rush SR 9 Onondaga 19:28.5 6:17
25 23 Matt Kennedy JR 10 Cooperstown 19:28.7 6:17
26 24 Zachary Fanion JR 11 Cooperstown 19:29.1 6:18
27 25 Tyler Field 8 1 Onondaga 19:31.6 6:18
28 Isaiah Lee 8 2 Bishop Grimes 19:35.3 6:20
29 26 Dallas Robinson 8 3 Oriskany 19:43.4 6:22
30 27 Lucas Cognetti JR 12 Fabius-Pompey 19:45.1 6:23
31 28 Nate Oakman SO 7 LaFayette 19:46.0 6:23
32 29 Sam Fragola SO 8 Fabius-Pompey 19:47.3 6:23
33 30 Nathan Cobb SO 9 Beaver River 19:50.9 6:25 T
34 31 Jack Siegel SO 10 Cooperstown 19:52.1 6:25
35 32 Andrew Purcell 8 4 Beaver River 19:56.0 6:26 T
36 33 Zak Field JR 13 Onondaga 20:03.2 6:29
37 34 Jason Naughton SO 11 Onondaga 20:03.9 6:29
38 35 Damien Curreri SR 10 Oriskany 20:07.5 6:30
39 36 Mike Szarek FR 1 Poland 20:10.4 6:31
40 37 Jon Kozak SO 12 Utica Notre Dame 20:11.2 6:31
41 38 Alan Nesfeder SO 13 Onondaga 20:13.8 6:32
42 Cody Houppert JR 14 Beaver River 20:16.2 6:33
43 Robert Fellows JR 15 DeRuyter 20:16.5 6:33
44 Matt Jacobs SR 11 Onondaga 20:16.8 6:33
45 39 James Ryan SO 14 Weedsport 20:20.3 6:34
46 40 Steven Young JR 16 Fabius-Pompey 20:25.1 6:36
47 41 Nicholas Fanion FR 2 Cooperstown 20:25.4 6:36
48 42 Connor Boyle SR 12 Cooperstown 20:25.6 6:36
49 43 Eamon Murray SR 13 LaFayette 20:26.4 6:36
50 44 Tom Murn FR 3 Poland 20:34.7 6:39
51 45 Ben Sims SR 14 Fabius-Pompey 20:35.5 6:39
52 46 Nick Pesesky SR 15 Utica Notre Dame 20:37.2 6:40
53 Oliver Alex SR 16 Cooperstown 20:39.9 6:40
54 47 Zac Leja SR 17 Port Byron 20:40.3 6:41
55 48 Matt Teabo SO 15 Port Byron 20:45.9 6:42
56 49 Anthony Rose SR 18 Utica Notre Dame 20:48.1 6:43
57 Markus Sykes SR 19 Remsen 20:49.6 6:44
58 50 Ryan King JR 17 Sandy Creek 20:50.7 6:44
59 51 Scott Hoxie JR 18 LaFayette 20:51.8 6:44
60 52 Luke Gregory JR 19 Utica Notre Dame 20:54.0 6:45
61 53 Eric Liddy FR 4 LaFayette 21:05.2 6:49
62 Ben Breiten JR 20 Cooperstown 21:06.5 6:49
63 John Miske FR 5 LaFayette 21:07.6 6:49
64 54 Alex Fudo FR 6 Weedsport 21:12.1 6:51
65 Jacob Murray SO 16 Waterville 21:13.6 6:51
66 55 Dan Bruce SO 17 New York Mills 21:21.4 6:54
67 56 Pete O'Neal SR 20 Utica Notre Dame 21:27.8 6:56
68 Dashiel Kieler JR 21 Cooperstown 21:29.1 6:56
69 57 Brandon Chrysler JR 22 Fabius-Pompey 21:29.6 6:56
70 58 Justin Angrisano SR 21 Utica Notre Dame 21:32.8 6:58
71 Brian Countryman SO 18 Remsen 21:34.9 6:58
72 59 Jake Donohoe JR 23 Sandy Creek 21:36.5 6:59
73 60 Pat Reilly SR 22 Utica Notre Dame 21:41.2 7:00
74 61 Tristan Hamm FR 7 Oriskany 21:41.6 7:00
75 Noah Sims FR 8 Fabius-Pompey 21:42.1 7:01
76 Dan Moltion SR 23 LaFayette 21:43.9 7:01
77 Julian Berman SO 19 Onondaga 21:45.9 7:02
78 62 Mark Shelhamer SO 20 Poland 21:48.7 7:03
79 Christian Haight JR 24 LaFayette 21:49.3 7:03
80 Brett Muench JR 25 Fabius-Pompey 21:51.2 7:03
81 63 Tyler Wellington SR 24 Port Byron 21:51.8 7:04
82 64 Braden Dietshe FR 9 Weedsport 21:53.8 7:04
83 Jeremy Schep JR 26 Faith Heritage 21:55.8 7:05
84 65 Ryan Wager SO 21 Weedsport 22:00.0 7:06
85 66 Mike Pinto FR 10 Poland 22:12.6 7:10
86 67 Ray Cereo SR 25 Port Byron 22:13.9 7:11
87 Bryson Sauer FR 11 Beaver River 22:24.6 7:14
88 Nicholas Leviker SO 22 Beaver River 22:42.3 7:20
89 Ryan Horan SO 23 Utica Notre Dame 22:43.9 7:20
90 68 David Morrissey SO 24 New York Mills 22:53.1 7:23
91 69 Anthony Jones JR 27 Oriskany 22:54.2 7:24
92 70 Nick Orr JR 28 New York Mills 22:56.2 7:24
93 Chris Pulliam SO 25 Utica Notre Dame 22:58.3 7:25
94 71 Brian Fipps FR 12 Weedsport 22:58.8 7:25
95 72 Joe Carnicelli SO 26 Port Byron 23:01.5 7:26
96 Zach Giancarelli SO 27 Weedsport 23:08.6 7:28
97 73 Dustin Dorsino FR 13 Oriskany 23:10.2 7:29
98 74 Matt Borner SR 26 Poland 23:16.9 7:31
99 Steve Conte SR 27 Fabius-Pompey 23:19.8 7:32
100 David Oliver JR 29 Manlius Pebble Hill 23:20.5 7:32
101 75 Michael Lee SO 28 New York Mills 23:34.0 7:37
102 76 Richard Matrassi JR 30 New York Mills 23:51.8 7:42
103 Jordan Neider FR 14 Faith Heritage 23:59.2 7:45
104 77 Dominick Desiato SR 28 Poland 24:10.0 7:48
105 78 Andrew Taverne FR 15 Poland 24:21.8 7:52
106 Sean Rickard SO 29 Poland 24:43.4 7:59
107 Dan Marsden JR 31 West Canada Valley 24:52.3 8:02
108 Steve Bergstrom JR 32 Poland 25:05.0 8:06
109 79 David Ridgeway SO 30 Sandy Creek 25:06.4 8:06
110 Kyle Gauthier SR 29 Poland 25:18.1 8:10
111 Chris Darche JR 33 Utica Notre Dame 26:03.6 8:25
112 Austin Bates SO 31 Weedsport 26:16.6 8:29
113 Steven Kinsella JR 34 West Canada Valley 26:24.3 8:32
114 80 Justin Haskins SO 32 Sandy Creek 26:25.4 8:32
115 Jacob Hamelin FR 16 Manlius Pebble Hill 26:43.4 8:38
116 81 Joe Topa FR 17 New York Mills 26:48.7 8:39
117 82 Owen Moffett SO 33 New York Mills 27:28.0 8:52
118 Gary Lesniak JR 35 West Canada Valley 27:54.4 9:01
119 Nick Sanchez SO 34 Weedsport 31:42.6 10:14
Girls 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Katie Sischo JR 1 Fayetteville-Manlius 18:08.7 5:52 T
2 2 Christie Rutledge JR 2 Fayetteville-Manlius 18:13.3 5:53 T
3 3 Jillian Fanning SO 1 Fayetteville-Manlius 18:13.5 5:53 T
4 4 Laura Leff FR 1 West Genesee 18:20.4 5:55 I
5 5 Courtney Chapman SR 1 Fayetteville-Manlius 18:21.2 5:56 T
6 6 Maria LaMontagne FR 2 Cicero-North Syracuse 18:38.7 6:01 I
7 7 Heather Martin JR 3 Fayetteville-Manlius 18:40.9 6:02 T
8 8 Emily McGurrin JR 4 Fayetteville-Manlius 19:14.5 6:13 T
9 9 Nicole Watterud SO 2 Cicero-North Syracuse 19:19.7 6:15 I
10 10 Maggie Malone FR 3 Fayetteville-Manlius 19:25.2 6:16 T
11 11 Rachael Miller 8 1 Baldwinsville 19:49.8 6:24 I
12 Leah Monsour FR 4 Fayetteville-Manlius 19:51.8 6:25
13 Katie Brislin SO 3 Fayetteville-Manlius 19:53.8 6:26
14 12 Ashley Letteney SO 4 Liverpool 20:01.7 6:28 I
15 13 Jacqlynn Halstead FR 5 Cicero-North Syracuse 20:09.4 6:31
16 14 Katlyn McNamara JR 5 Liverpool 20:32.2 6:38
17 15 Rachel Putman SR 2 Liverpool 20:38.8 6:40
18 16 Annie Peterson SO 5 Baldwinsville 20:40.5 6:41
19 17 Anna Leo SO 6 West Genesee 20:48.0 6:43
20 18 Megan Holzwarth FR 6 Central Square 20:50.0 6:44
21 19 Katie Laris JR 6 Cicero-North Syracuse 21:08.0 6:50
22 20 Caroline Dieffender JR 7 Liverpool 21:08.4 6:50
23 21 Meleana Spera SR 3 Central Square 21:11.9 6:51
24 22 Morgan Mahoney FR 7 Liverpool 21:12.3 6:51
25 Mackenzie Robinson JR 8 Oswego 21:13.4 6:51
26 23 Meghan Guzewicz SR 4 Auburn 21:29.4 6:56
27 24 Ali Whiting JR 9 Liverpool 21:33.7 6:58
28 25 Marissa Colburn SO 7 Cicero-North Syracuse 21:35.8 6:58
29 26 Abby Kastick SO 8 West Genesee 21:36.6 6:59
30 27 Jessica Jelfo JR 10 Cicero-North Syracuse 21:37.9 6:59
31 28 Maddy Kolakowski FR 8 Cicero-North Syracuse 21:41.3 7:00
32 29 Ashley Holzwarth JR 11 Central Square 21:43.6 7:01
33 Mackenzie Cummings JR 12 Cicero-North Syracuse 21:44.4 7:01
34 30 Jessica Turner FR 9 Liverpool 21:48.4 7:03
35 31 Julia Johnson SO 9 Baldwinsville 21:51.4 7:04
36 32 Allie Hawkins FR 10 Rome Free Academy 21:58.3 7:06
37 33 Destiny Parks SO 10 Auburn 22:01.6 7:07
38 34 Mallory Warner SR 5 Baldwinsville 22:03.5 7:07
39 35 Mary McGlynn FR 11 West Genesee 22:04.4 7:08
40 Micaela Donabella SO 11 Cicero-North Syracuse 22:09.3 7:09
41 Savannah Stevens FR 12 Cicero-North Syracuse 22:09.9 7:09
42 36 Kelly Powell JR 13 West Genesee 22:11.5 7:10
43 Rebecca Murray FR 13 Liverpool 22:18.7 7:12
44 37 Nicole Lyons FR 14 Baldwinsville 22:20.2 7:13
45 38 Ashley LaPoint SR 6 Central Square 22:20.9 7:13
46 39 Brianna Weir SO 12 Rome Free Academy 22:22.6 7:14
47 40 Christie Gilbert FR 15 Central Square 22:25.6 7:15
48 41 Lauren Brieant SO 13 West Genesee 22:25.8 7:15
49 42 Amy Hannahan JR 14 West Genesee 22:29.6 7:16
50 43 Tre' Shel Terpening JR 15 Corcoran 22:29.8 7:16
51 44 Kerry Lupo SR 7 Auburn 22:32.2 7:17
52 Catherine Vann SO 14 Liverpool 22:36.5 7:18
53 45 Stephanie Guzelak SR 8 Central Square 22:37.2 7:18
54 Megan Walsh JR 16 Liverpool 22:39.0 7:19
55 46 Jane McCurn SR 9 Corcoran 22:43.4 7:20
56 Kaitlyn Richards SR 10 West Genesee 22:45.5 7:21
57 47 Emily Thompson SO 15 Baldwinsville 22:56.3 7:24
58 48 Megan Town FR 16 Central Square 22:58.7 7:25
59 49 Kim Lupo SR 11 Auburn 23:00.2 7:26
60 50 Erin Kenney SR 12 Corcoran 23:02.1 7:26
61 51 Lydia Darling JR 17 Baldwinsville 23:02.6 7:26
62 52 Kathryn Dwyre SR 13 Nottingham 23:03.5 7:27
63 Sydney Slavik SO 16 Baldwinsville 23:07.3 7:28
64 53 Alyssa Morrisette JR 18 Auburn 23:11.3 7:29
65 54 Samantha Downs FR 17 Corcoran 23:12.1 7:30
66 55 Kelsie Baker SO 17 Auburn 23:13.4 7:30
67 56 Ayumi Stultz SR 14 Corcoran 23:17.0 7:31
68 Danielle Darling JR 19 Central Square 23:24.4 7:34
69 Morgan Farmer SO 18 West Genesee 23:35.4 7:37
70 Danielle DePaulis SR 15 Baldwinsville 23:39.1 7:38
71 Jessica Emanuelli SR 16 West Genesee 23:47.6 7:41
72 Holly McMahon SO 19 Baldwinsville 23:57.5 7:44
73 Lindsy Coon SR 17 Central Square 24:04.3 7:46
74 57 Rebecca Dwyre JR 20 Nottingham 24:07.3 7:47
75 58 Casey Cuthbert SO 20 Auburn 24:27.6 7:54
76 59 Alexis Holmer JR 21 Proctor 24:46.7 8:00
77 Michelle Champagne SR 18 Oswego 24:48.6 8:01
78 Maggie Doyle FR 18 Auburn 24:49.6 8:01
79 Meghan LiVoti FR 19 Oswego 25:06.6 8:06
80 60 Claudia Mazzorana SR 19 Proctor 25:12.0 8:08
81 Mykayla Moody FR 20 Auburn 25:14.0 8:09
82 61 Arielitza Feliciano SR 20 Nottingham 25:29.6 8:14
83 62 Dianna Sidorevich SR 21 Proctor 25:36.3 8:16
84 63 Bridget Kenney SO 21 Corcoran 25:44.4 8:19
85 64 Emily Streissguth FR 21 Corcoran 25:47.6 8:20
86 65 Natalie Mooney FR 22 Nottingham 25:49.6 8:20
87 Paige Kelly FR 23 Corcoran 25:53.3 8:22
88 66 Jackie Sirni JR 22 Rome Free Academy 26:02.2 8:24
89 67 Jessica Swearingen FR 24 Proctor 26:13.9 8:28
90 Kayleigh Corbett SR 22 Corcoran 26:21.2 8:31
91 68 Tanya Lombardo SO 22 Rome Free Academy 27:15.6 8:48
92 69 Elizabeth Reilly SO 23 Proctor 27:17.6 8:49
93 Ellie Stultz FR 25 Corcoran 27:40.9 8:56
94 Kaela Shafer SO 24 Oswego 28:25.5 9:11
95 70 Abby Gray SO 25 Rome Free Academy 28:28.8 9:12
96 71 Jaconna Brown FR 26 Proctor 30:03.8 9:42
97 72 Kiana Pryce JR 23 Nottingham 32:21.4 10:27
98 73 Victoria Fennessy JR 24 Nottingham 34:25.7 11:07
Girls 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Jessica Curry JR 1 Westhill 19:58.0 6:27 I
2 2 Betsey Black JR 2 Westhill 20:41.9 6:41 I
3 3 Ameena Dye SR 1 Jamesville-Dewitt 20:49.5 6:44 T
4 4 Laura Szczesniak SR 2 Whitesboro 20:53.1 6:45 I
5 Amanda White SR 3 Watertown 21:01.9 6:48 I
6 5 Laura Wengert FR 1 Jamesville-Dewitt 21:08.7 6:50 T
7 6 Gabby Pallotta FR 2 East Syracuse-Minoa 21:12.9 6:51 I
8 7 Lissa DiPaola SR 4 Westhill 21:56.1 7:05
9 8 Katie Pinkes SO 1 Jamesville-Dewitt 22:05.6 7:08 T
10 9 Brittany Lamie SR 5 Fulton 22:11.4 7:10
11 10 Mary West SO 2 Fulton 22:15.8 7:11
12 11 Rebecca Bergman SR 6 Jamesville-Dewitt 22:18.7 7:12 T
13 12 Megan Crandall JR 3 East Syracuse-Minoa 22:47.6 7:22
14 13 Emily Humphrey JR 4 Whitesboro 22:59.0 7:25
15 14 Susan Lopez SR 7 Westhill 23:00.4 7:26
16 15 Christina Murphy SO 3 Whitesboro 23:01.9 7:26
17 16 Avery Share SR 8 Jamesville-Dewitt 23:18.0 7:31 T
18 17 Rebecca Doss SR 9 Jamesville-Dewitt 23:23.1 7:33 T
19 18 Megan Clark SR 10 Jamesville-Dewitt 23:30.8 7:36 T
20 19 Rebecca Royal FR 3 Whitesboro 23:36.3 7:37
21 20 Taylor Decker JR 5 Whitesboro 23:41.9 7:39
22 21 Paige Courbat FR 4 East Syracuse-Minoa 23:43.0 7:40
23 Samantha Clemons FR 5 Jamesville-Dewitt 23:47.6 7:41
24 22 Caroline Black FR 6 Westhill 23:49.0 7:41
25 Anna Valentine JR 6 Watertown 24:02.5 7:46
26 23 Claire Sheen FR 7 Westhill 24:04.4 7:46
27 24 Amanda Kaley JR 7 Westhill 24:05.2 7:47
28 Monica Jagroop FR 8 Watertown 24:11.0 7:49
29 25 Bridget Benz FR 9 East Syracuse-Minoa 24:11.3 7:49
30 Kalyna Paraszczak FR 10 Westhill 24:22.4 7:52
31 26 Brittany Kubecka FR 11 East Syracuse-Minoa 24:41.8 7:58
32 27 Kristen Souva JR 8 Camden 24:42.3 7:59
33 28 Jennie Grose FR 12 Whitesboro 24:45.9 8:00
34 29 Sarah Schrantz FR 13 Whitesboro 24:50.4 8:01
35 Shelby Weinstein JR 9 Jamesville-Dewitt 24:51.4 8:02
36 Paige Johnson JR 10 Whitesboro 24:53.8 8:02
37 30 Alyssa Gilmour FR 14 Camden 24:54.8 8:03
38 Carlee Sgroi JR 11 Whitesboro 25:04.8 8:06
39 Irene Hartnett SR 11 Westhill 25:05.1 8:06
40 Sophie Leavitt FR 15 Jamesville-Dewitt 25:08.2 8:07
41 Lauren Valentin SR 12 Westhill 25:09.0 8:07
42 31 Liz VanDeusen SR 13 East Syracuse-Minoa 25:16.7 8:10
43 32 Maureen McCann FR 16 Fulton 25:25.8 8:13
44 Christina Moskal SO 4 Whitesboro 25:26.1 8:13
45 33 Jenna Hudson FR 17 Fulton 25:47.3 8:20
46 Rachel Handura JR 12 Watertown 26:06.5 8:26
47 34 Melissa Kirby JR 13 Camden 26:21.8 8:31
48 35 Katrina Relyea JR 14 Camden 26:41.5 8:37
49 36 Nicole Verone SR 14 East Syracuse-Minoa 26:42.0 8:37
50 Angela Shaw SR 15 East Syracuse-Minoa 28:16.8 9:08
51 37 Madeline Clark JR 15 Fulton 28:18.6 9:08
52 38 Martina Sullivan JR 16 Camden 29:22.0 9:29
53 39 Katie Jones SR 16 Fulton 29:23.6 9:29
54 40 Kara Pafumi SR 17 Fulton 30:12.9 9:45
Girls 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Bori Tozser SR 1 Homer 19:44.8 6:23 I
2 2 Rachel Garn FR 1 Marcellus 20:38.6 6:40 I
3 3 Hollie Marcelle SR 2 Cazenovia 21:04.6 6:48 T
4 4 Rae Tobey JR 1 Cazenovia 21:08.1 6:50 T
5 5 Jeannette Cudney FR 2 Cazenovia 21:09.6 6:50 T
6 6 Madeline Adams FR 3 Skaneateles 21:10.7 6:50 I
7 7 Maggie Dunn SO 1 Marcellus 21:20.9 6:54 I
8 8 Molly McGuane SO 2 Marcellus 21:23.4 6:54 I
9 9 Abbey Gray JR 2 Homer 21:30.2 6:57
10 10 Haylie Virginia FR 4 Phoenix 21:34.5 6:58
11 11 Brooke VanCoughnett SO 3 South Jefferson 21:42.1 7:01
12 12 Sara Rifendifer SR 3 Oneida 21:45.7 7:02
13 13 Jordan Donnelly SR 4 Chittenango 21:47.8 7:02
14 14 Morel Malcolm FR 5 Skaneateles 21:53.5 7:04
15 15 Rebecca LaPorte JR 3 New Hartford 21:53.8 7:04
16 16 Erin Durdan SR 5 Oneida 21:54.1 7:04
17 17 Virginia Hamlin FR 6 Skaneateles 21:55.4 7:05
18 18 Kerry Miley JR 4 VVS 21:58.0 7:06
19 19 Michelle Karker JR 5 Cazenovia 22:02.3 7:07 T
20 20 Malone Gabor FR 7 Cazenovia 22:07.8 7:09 T
21 21 Marisa Turner JR 6 Phoenix 22:08.0 7:09
22 22 Tia Bullard SR 6 Mexico 22:11.3 7:10
23 23 Jade Auchmoody FR 8 Homer 22:18.5 7:12
24 24 Shannon Byrne JR 7 Skaneateles 22:23.1 7:14
25 25 Hannah Murphy SR 7 Chittenango 22:25.6 7:15
26 26 Kim DeCarr SO 4 Oneida 22:33.4 7:17
27 27 Margaret Wolsey SO 5 Cazenovia 22:36.2 7:18 T
28 28 Ashley Riggins FR 9 Solvay 22:37.2 7:18
29 Michaela Sheldon 8 1 Hannibal 22:38.8 7:19
30 29 Alex Dolbear SR 8 Cazenovia 22:40.8 7:19 T
31 30 Emily Yerdon JR 8 Mexico 22:46.2 7:21
32 31 Tamie Searles SO 6 Mexico 22:50.9 7:23
33 32 Ellis VanSlyke SO 7 Skaneateles 22:52.3 7:23
34 33 Nadia Bennacer FR 10 Marcellus 22:54.0 7:24
35 Rachel Grimm SR 9 Cazenovia 22:57.2 7:25
36 34 Blair Gage SR 10 Skaneateles 22:58.8 7:25
37 35 Maria Schillace FR 11 Skaneateles 23:00.1 7:26
38 Dani Mazzeo SR 11 Skaneateles 23:00.6 7:26
39 Emma Wolsey JR 9 Cazenovia 23:08.1 7:28
40 Elyce Buell SR 12 Skaneateles 23:10.0 7:29
41 36 Lena Reginelli SR 13 Oneida 23:10.3 7:29
42 Alex Clark FR 12 Skaneateles 23:10.5 7:29
43 37 Elizabeth Johnston JR 10 South Jefferson 23:13.3 7:30
44 38 Nikea Ulrich SO 8 Homer 23:22.2 7:33
45 39 Eliza Bell FR 13 Marcellus 23:23.2 7:33
46 40 Olivia Higgins JR 11 Marcellus 23:27.0 7:34
47 41 Kimberly Wrate FR 14 New Hartford 23:29.5 7:35
48 42 Lanika Sanders SO 9 New Hartford 23:31.2 7:36
49 43 Khaleela Zaman SO 10 New Hartford 23:33.7 7:37
50 44 Molly Lorenz FR 15 New Hartford 23:34.5 7:37
51 45 Jacqueline Miller FR 16 South Jefferson 23:39.9 7:39
52 46 Shannon Bunce SO 11 Chittenango 23:42.8 7:39
53 47 Jennifer Linn FR 17 Marcellus 23:49.2 7:41
54 48 Stephanie Boucher SO 12 New Hartford 23:49.7 7:42
55 49 Elizabeth Emery SR 14 Mexico 23:51.7 7:42
56 50 Madeline Galvin SO 13 Mexico 23:56.1 7:44
57 Victoria Wright FR 18 Cazenovia 23:59.1 7:45
58 51 Hannah West SO 14 Mexico 24:00.8 7:45
59 52 Emily Hudson SR 15 VVS 24:02.4 7:46
60 53 Kathryn Brown FR 19 New Hartford 24:05.6 7:47
61 Sarah Francesconi JR 12 Marcellus 24:17.4 7:51
62 54 McKenna Novak JR 13 VVS 24:20.5 7:52
63 Shannon Twombly FR 20 Marcellus 24:29.9 7:55
64 55 Jennifer Merckel SR 16 Cortland 24:39.9 7:58
65 56 Kayla Prentice SO 15 VVS 24:43.6 7:59
66 Jessica Goddard SO 16 New Hartford 24:45.2 8:00
67 57 Meghan Yost JR 14 Mexico 24:46.2 8:00
68 58 Kara Roskoff JR 15 Solvay 24:47.3 8:00
69 59 Larissa Mitchell SR 17 Oneida 24:48.5 8:01
70 60 Hillary Courtwright SR 18 Chittenango 24:53.1 8:02
71 Casey McMichael JR 16 New Hartford 24:58.9 8:04
72 61 Alissa Levens-Freem JR 17 Chittenango 24:59.8 8:04
73 62 Jennifer Scholl SO 17 Oneida 25:00.9 8:05
74 Sarah Kelly JR 18 Marcellus 25:06.8 8:07
75 63 Kelly McKenna SR 19 Homer 25:17.5 8:10
76 64 Christina Clemente JR 19 Solvay 25:31.4 8:14
77 65 Rochelle Foster SO 18 Cortland 25:37.7 8:17
78 66 Samantha Spaulding JR 20 Cortland 25:44.8 8:19
79 67 Katrina Quintal SR 20 Phoenix 25:49.7 8:20
80 68 Michelle Slowic JR 21 Solvay 26:01.4 8:24
81 69 Maghan Lentz FR 21 Phoenix 26:04.2 8:25
82 70 Lauren Gilligan SR 21 South Jefferson 26:06.9 8:26
83 71 Jessica Macri SO 19 Chittenango 26:14.9 8:29
84 72 Julia Race JR 22 South Jefferson 26:19.0 8:30
85 73 Danielle Gallagher JR 23 Cortland 26:19.8 8:30
86 74 Erin Cummings JR 24 Chittenango 26:26.0 8:32
87 75 Carman Myers JR 25 Phoenix 26:28.3 8:33
88 76 Becky Talbot SR 22 VVS 26:31.1 8:34
89 77 Megan Godfrey SR 23 Oneida 27:03.8 8:44
90 Elyssa Terry-Deryck FR 22 Hannibal 27:15.7 8:48
91 78 Tifany Gill SR 24 South Jefferson 27:44.3 8:57
92 79 Kayla Fazekas SO 20 VVS 27:48.9 8:59
93 80 Holly McMahon FR 23 Cortland 27:55.9 9:01
94 81 Kendra Williams SR 25 Phoenix 27:59.3 9:02
95 Malana Scott FR 24 Hannibal 28:41.9 9:16
96 82 Rachel Campbell JR 26 Solvay 29:07.9 9:24
97 Alyssa Crane FR 25 Chittenango 29:53.6 9:39
98 83 Jenelle Pedersen JR 27 Homer 30:24.4 9:49
99 84 Kaitlyn Bishop SR 26 Cortland 30:48.2 9:57
Girls 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Leah Rice SR 1 Holland Patent 19:45.5 6:23 I
2 2 Victoria Campanian SO 1 South Lewis 20:01.6 6:28 I
3 3 Erica Freund SR 2 Clinton 20:19.8 6:34 I
4 4 Katie Weisenburger SR 3 Pulaski 20:24.6 6:36 I
5 5 Jennifer MacMillan SR 4 Holland Patent 20:35.4 6:39 I
6 6 Katherine Ward JR 1 Tully 20:49.1 6:43 T
7 7 Ashley Evans JR 2 Tully 20:53.4 6:45 T
8 8 Alex Doney JR 3 South Lewis 21:01.2 6:47
9 9 Susan Prichard SR 5 Sauquoit Valley 21:04.4 6:48
10 10 Lindsay Jae Skiechs SR 6 Sauquoit Valley 21:09.3 6:50
11 11 Jessica Currie JR 4 Tully 21:17.9 6:53 T
12 12 Corey Hucko JR 5 CBA 21:23.0 6:54
13 13 Marietta Burt SR 7 Tully 21:23.6 6:55 T
14 14 Erica Cole SR 8 Tully 21:27.1 6:56 T
15 15 Cheyenne Petrillo-L FR 1 Holland Patent 21:29.2 6:56
16 16 Erika Bradley SR 9 Holland Patent 21:34.1 6:58
17 17 Casey Cole JR 6 Tully 21:38.8 6:59 T
18 18 Rachel Crosley SR 10 Clinton 21:39.2 7:00
19 19 Dalton Villeneuve FR 2 Holland Patent 21:40.1 7:00
20 20 Maire-Kate McGlynn SO 2 CBA 21:45.6 7:02
21 21 Korey Bunal SO 3 Holland Patent 21:48.2 7:02
22 22 Karlee Burmaster JR 7 Clinton 21:51.6 7:04
23 23 MaryEllen Davenport SR 11 Tully 22:03.6 7:07 T
24 24 Chelsea Cooper FR 3 APW 22:06.3 7:08
25 Jordan Weir JR 8 Cato-Meridian 22:09.1 7:09
26 25 Lindsey Hogel JR 9 Sauquoit Valley 22:13.7 7:11
27 Christine Gambell FR 4 Tully 22:24.2 7:14
28 26 Alysa Hoffman SO 4 Holland Patent 22:29.1 7:16
29 27 Andrea Szewczyk JR 10 Ilion 22:31.3 7:16
30 28 Gianna Latella SO 5 Sauquoit Valley 22:37.3 7:18
31 29 Sofeia Eddy SR 12 Sherburne-Earlville 22:43.3 7:20
32 Colleen Ward FR 5 Tully 22:59.6 7:26
33 30 Gaelyn Bronson 8 1 South Lewis 23:01.0 7:26
34 31 Michaela Gildemeyer SR 13 CBA 23:05.0 7:27
35 32 Phebe Alley JR 11 Jordan-Elbridge 23:07.4 7:28
36 33 Lindsay Eisinger SO 6 Sauquoit Valley 23:10.7 7:29
37 34 Lauren Belfast SO 7 Ilion 23:27.0 7:34
38 Kelsey Stevens FR 6 Holland Patent 23:27.8 7:35
39 35 Kensey Kerr JR 12 APW 23:32.1 7:36
40 36 Rachel Zajdel SR 14 CBA 23:35.2 7:37
41 37 Brianna Byrnes SO 8 Jordan-Elbridge 23:35.6 7:37
42 38 Kortney Conley SR 15 Sauquoit Valley 23:36.3 7:37
43 39 Ulyana Nikolayeva JR 13 Pulaski 23:41.1 7:39
44 Caroline Edinger SR 16 Tully 23:46.3 7:41
45 Mary Kathryn Connol SO 9 Little Falls 23:51.1 7:42
46 40 Shelby McIntyre SO 10 Ilion 23:54.1 7:43
47 41 Elise Soper SR 17 Canastota 23:55.2 7:43
48 42 Jessica Salisbury SR 18 Jordan-Elbridge 23:56.2 7:44
49 43 Rita Stein SO 11 Adirondack 23:57.1 7:44
50 44 Jennifer Catalone SR 19 Sauquoit Valley 23:58.1 7:44
51 Brittany Madden JR 14 Sauquoit Valley 24:00.6 7:45
52 45 Katie Lamanna JR 15 South Lewis 24:08.9 7:48
53 46 Sarah Harrington JR 16 Pulaski 24:09.4 7:48
54 47 Alexa McCarthy FR 7 Canastota 24:15.6 7:50
55 48 Natalie Emerick FR 8 Jordan-Elbridge 24:17.0 7:50
56 49 Nicole Latvis JR 17 Adirondack 24:19.0 7:51
57 50 Maggie D'Aprix SO 12 Clinton 24:25.8 7:53
58 51 Kerry Mack JR 18 Jordan-Elbridge 24:27.4 7:54
59 Jessica Bye JR 19 Cato-Meridian 24:28.1 7:54
60 52 Taylor Seymour FR 9 Ilion 24:29.2 7:54
61 53 Jessica Riesel JR 20 Westmoreland 24:32.2 7:55
62 54 Maeve McClusky SO 13 Pulaski 24:40.7 7:58
63 55 Skyler Wysocki SR 20 Adirondack 24:44.4 7:59
64 56 Courtney Hourigan JR 21 Jordan-Elbridge 24:46.8 8:00
65 57 Emma Coomey JR 22 Jordan-Elbridge 24:47.2 8:00
66 58 Becky Weisenburger SO 14 Pulaski 24:47.4 8:00
67 Laura Meyer SO 15 Holland Patent 24:50.8 8:01
68 59 Kenzi Coon JR 23 Pulaski 24:54.1 8:02
69 Lauren Eisinger SO 16 Sauquoit Valley 24:54.4 8:03
70 60 Felicia Bernier FR 10 Canastota 25:07.3 8:07
71 61 Hannah LaFlamme JR 24 Pulaski 25:10.2 8:08
72 62 Kelsey Storey SO 17 Clinton 25:18.1 8:10
73 63 Erica Thompson JR 25 Adirondack 25:26.0 8:13
74 Cassandra Wakefield FR 11 Sauquoit Valley 25:29.6 8:14
75 Rachel Betts SR 21 Jordan-Elbridge 25:33.3 8:15
76 64 Andrea Zutter FR 12 Ilion 25:35.4 8:16
77 65 Erin Earl SR 22 Ilion 25:36.9 8:16
78 66 Kaitlyn Szkolnik 8 2 Canastota 25:41.7 8:18
79 67 Christine Carpenter JR 26 South Lewis 25:42.6 8:18
80 Sarah Knapp SO 18 Jordan-Elbridge 25:43.2 8:18
81 68 Mackenzie Stubley SO 19 Ilion 26:11.7 8:27
82 69 Amber Morgan SO 20 Westmoreland 26:17.6 8:29
83 70 Tia Britton FR 13 APW 26:23.3 8:31
84 Emily Bates JR 27 Jordan-Elbridge 26:28.0 8:33
85 Stephanie Schmidt SO 21 Holland Patent 26:31.3 8:34
86 71 Erin Mahardy JR 28 Sherburne-Earlville 26:34.1 8:35
87 Emily McClusky SR 23 Pulaski 26:35.6 8:35
88 72 Katie Evans SO 22 Westmoreland 26:39.0 8:36
89 73 Trixie Wessel SO 23 Adirondack 26:45.9 8:39
90 74 Gabby Huff SO 24 Sherburne-Earlville 26:47.1 8:39
91 75 Emily Earl SO 25 APW 26:47.9 8:39
92 Erica Dack SO 26 Ilion 26:57.1 8:42
93 Sarah Simons SO 27 Pulaski 27:18.8 8:49
94 76 Amanda O'Neil FR 14 Clinton 27:46.9 8:58
95 77 Megan Pierce FR 15 CBA 27:48.9 8:59
96 78 Summer Wysocki SO 28 Adirondack 28:01.3 9:03
97 79 Kaitlyn Galinski SO 29 Westmoreland 28:11.7 9:06
98 Kailyn Jennings JR 29 Pulaski 28:17.5 9:08
99 80 McKenzie Appler SR 24 Westmoreland 28:20.4 9:09
100 81 Vanessa Mota JR 30 APW 28:31.0 9:12
101 Christina Chilelli SO 30 Herkimer 31:06.7 10:03
102 Peyton Riesel 8 3 Herkimer 31:42.8 10:14
103 82 Sierra Ulrich FR 16 Sherburne-Earlville 31:54.1 10:18
104 83 Kaitlyn Traxel SR 25 Adirondack 31:55.8 10:18
105 84 Alexa Pedersen 8 4 Canastota 32:42.5 10:34
106 Jennifer Archer SR 26 Herkimer 33:14.3 10:44
107 Deanna Straw FR 17 Herkimer 33:24.7 10:47
108 85 Jamie Shuman FR 18 Sherburne-Earlville 35:33.8 11:29
109 86 Mackenzie Colwell SR 27 South Lewis 37:07.5 11:59
Girls 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Time
================================================================================
1 1 Erin McConnell SO 1 Fabius-Pompey 20:23.4 6:35 I
2 Sage Hurta 7 1 Hamilton 20:26.6 6:36 I
3 2 Deidra Beller SR 1 Beaver River 20:46.5 6:43 I
4 3 Karlee Duffer JR 1 Beaver River 20:52.5 6:45 I
5 Taylor Parry 8 1 Bishop Grimes 21:05.8 6:49 I
6 4 Barbara Anne Scheib SR 2 Fabius-Pompey 21:30.8 6:57
7 5 Lizzy McGough SR 3 Remsen 21:36.5 6:59 T
8 6 MaKenna Cooley FR 1 Remsen 21:54.7 7:05 T
9 Ariel Piazza SO 2 Onondaga 22:15.7 7:11
10 7 Anna Roberts FR 2 Remsen 22:18.7 7:12 T
11 8 Emily Runninger JR 2 Remsen 22:19.2 7:12 T
12 9 Maria Roberts JR 3 Remsen 22:22.1 7:13 T
13 10 Marina Giraud FR 3 Fabius-Pompey 22:26.4 7:15
14 11 Bethany Brown SO 3 Weedsport 22:29.6 7:16
15 12 Tracy Potter JR 4 Fabius-Pompey 22:31.6 7:16
16 13 Francesca LoRusso SO 4 Cooperstown 22:32.5 7:17
17 14 Maddy Gray FR 4 Fabius-Pompey 22:34.1 7:17
18 15 Sarah Steiner 8 2 Beaver River 22:34.5 7:17
19 16 Erin O'Connor SO 5 Remsen 22:34.9 7:18 T
20 17 Rebecca Whitman FR 5 Weedsport 22:38.9 7:19
21 18 Rachel Steiner 8 3 Beaver River 22:52.9 7:23
22 19 Sierra Giraud SR 4 Fabius-Pompey 22:53.3 7:23
23 20 Ciera VerSchneider 8 4 Beaver River 22:56.2 7:24
24 Elinore Loch FR 6 Faith Heritage 22:58.5 7:25
25 21 Courtney Lyons JR 5 LaFayette 23:19.3 7:32
26 Emma Jo Aversa SO 6 Port Byron 23:21.6 7:33
27 22 Emily Greenberg FR 7 Cooperstown 23:26.9 7:34
28 23 Anastasia Docherty SR 5 Utica Notre Dame 23:30.9 7:36
29 24 Maggie King 8 5 Sandy Creek 23:31.2 7:36
30 Alyssa Naylor FR 8 Bishop Grimes 23:32.6 7:36
31 25 Kristen Owens SO 7 Utica Notre Dame 23:33.7 7:37
32 26 Haley Sehring JR 6 Utica Notre Dame 23:38.7 7:38
33 27 Lexi Peebles FR 9 LaFayette 23:42.7 7:39
34 28 Ashlee Ingersoll FR 10 Fabius-Pompey 23:49.2 7:42
35 29 Sara Breiten SO 8 Cooperstown 23:55.1 7:43
36 30 Ashley O'Connor SO 9 Remsen 23:56.3 7:44 T
37 31 Jaime Zoltick FR 11 Cooperstown 23:58.5 7:45
38 Caroline Gasparini JR 7 Fabius-Pompey 24:05.1 7:47
39 32 Jessica Scoones FR 12 Waterville 24:06.8 7:47
40 33 Emily Peebles JR 8 LaFayette 24:14.4 7:50
41 34 Maggie Sehring FR 13 Utica Notre Dame 24:19.6 7:51
42 Abby Hotaling SO 10 Fabius-Pompey 24:20.1 7:51
43 35 Caitlin Jones JR 9 Weedsport 24:28.1 7:54
44 36 Nola Pominville FR 14 Beaver River 24:40.3 7:58
45 37 Shyah Miller SR 6 Cooperstown 24:40.7 7:58
46 Colleen Feeney JR 10 Fabius-Pompey 24:45.5 8:00
47 Nicole Carey JR 11 Port Byron 24:46.1 8:00
48 38 Courtney Tabor JR 12 Poland 24:48.6 8:01
49 Nicole Graziadei SR 7 Oriskany 24:52.2 8:02
50 Emily DeVenezia FR 15 Remsen 24:53.3 8:02
51 39 Christina Renodin JR 13 Poland 25:07.4 8:07
52 40 Nicole Greer SR 8 Weedsport 25:07.7 8:07
53 41 Rachel Wojnas SO 11 Utica Notre Dame 25:15.3 8:09
54 Stacey Hensley JR 14 West Canada Valley 25:16.4 8:10
55 42 Juliana Godfrey SO 12 Sandy Creek 25:20.6 8:11
56 Miriam Camloh JR 15 Faith Heritage 25:27.8 8:13
57 43 Amber Bocian SO 13 Weedsport 25:34.3 8:15
58 44 Kelsey Nash SR 9 LaFayette 25:35.1 8:16
59 45 Bre Soutar SO 14 Weedsport 25:44.8 8:19
60 46 Allison Field SO 15 LaFayette 25:50.8 8:21
61 47 Elizabeth Oczkowski SO 16 Poland 26:07.3 8:26
62 48 Alexis Presley SO 17 Sandy Creek 26:25.1 8:32
63 49 Akey Alyssa SO 18 Sandy Creek 26:26.3 8:32
64 50 Natalie Liddiard SO 19 Weedsport 26:42.2 8:37
65 Stephanie Ciaccia SR 10 New York Mills 26:49.8 8:40
66 51 Brittany Green SO 20 Poland 26:50.0 8:40
67 Victoria Voelkle JR 16 West Canada Valley 26:58.7 8:43
68 52 Sophia Elacqua SR 11 Utica Notre Dame 27:14.3 8:48
69 53 Julia Robinson JR 17 Cooperstown 27:18.9 8:49
70 Erica Gilrein SR 12 Onondaga 27:19.6 8:49
71 54 Fiona Lewis JR 18 Sandy Creek 27:43.1 8:57
72 55 Miranda Johnson FR 16 Waterville 27:43.2 8:57
73 Marissa Parent SR 13 Remsen 27:44.6 8:57
74 56 Paige Palmer JR 19 LaFayette 27:48.1 8:59
75 57 Brianna Goggin SO 21 Poland 27:49.5 8:59
76 58 Amelia Yousey JR 20 Sandy Creek 27:54.8 9:01
77 59 Katie Brown JR 21 Waterville 27:56.9 9:01
78 60 Karlie Coe SR 14 Poland 27:57.7 9:02
79 Natalie Gilfus SO 22 Weedsport 27:58.4 9:02
80 Heather Kurtz SR 15 Port Byron 27:59.8 9:02
81 Kaitlin Madderom FR 17 West Canada Valley 28:07.8 9:05
82 61 Sara Allison SO 23 Sandy Creek 28:14.3 9:07
83 62 Anne Hobaica SR 16 Utica Notre Dame 28:14.7 9:07
84 Jordan Shoemaker SO 24 Weedsport 28:33.9 9:13
85 63 Cheyenne Beach JR 22 Waterville 28:40.6 9:16
86 Cassidy Thompson SR 17 Weedsport 28:41.1 9:16
87 64 Jenny Spelder FR 18 LaFayette 28:54.8 9:20
88 Christina Rooker JR 23 Port Byron 28:56.8 9:21
89 Allie Miller JR 24 Sandy Creek 29:20.2 9:28
90 Kayli Brownstein SR 18 Utica Notre Dame 29:48.8 9:38
91 65 Bernnadette Erlickm JR 25 Waterville 29:50.6 9:38
92 Elizabeth Houck JR 26 Sandy Creek 29:51.5 9:38
93 Cathy Gregory SR 19 Utica Notre Dame 30:05.2 9:43
94 66 Kenna Williams FR 19 Waterville 30:37.6 9:53
95 67 Abigail Zehr SO 25 Beaver River 30:56.1 9:59
96 Rebecca DePerno SR 20 Utica Notre Dame 32:18.5 10:26
97 68 Cassandra Clapp SO 26 Waterville 32:51.8 10:37
98 Bryce Haynes FR 20 LaFayette 33:54.9 10:57